Z kontekstu wynika, że chodzi tu o Białą Radziwiłową czyli Podlaską. Poza tym następujące przesłanki przemawiają za tym, że sprawa Zelka Zelmanowicza nie mogła mieć miejsca w Białej Rawskiej:
1. Na początku XVIII w. w Białej Rawskiej nie było Żydów (najprawdopodobniej sprowadził ich dopiero Andrzej Leszczyński w połowie XVIII w).
2. Źródłowe publikacje opisujące to wydarzenie dotyczą Żydów z woj. sandomierskiego.
M. Horn w „Regesty dokumentów i ekscerpty z Metryki Koronnej do historii Żydów w Polsce, 1697-1795” podając przypadek Zelka Zelmanowicza odsyła do publikacji z 1713 r.„Proces o niewinne dziecię...”
Poza tym omawiane są tam wyjątki z ksiąg miejskich Łęcznej (łęczyckie, czy raczej łęczyńskie) i Białej Podlaskiej(bialskie), stąd najprawdopodobniej powstał w literaturze przedmiotu błąd, który utożsamia niektóre wydarzenia zawarte w księgach łęczyckich z Łęczycą, a bialskich z Biała Rawską.
3. Na początku XVIII w. Biała była małym miasteczkiem prywatnym w rękach Jarzynów i nie miała najprawdopodobniej sądu miejskiego mogącego rozpatrzeć taką sprawę.
Reasumując Zelko Zelmanowicz nie pochodził z Białej Rawskiej ani jego sprawa nie dotyczy naszych okolic lecz Białej Radziwiłowej czyli Podlaskiej. Pomimo to jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze w wielu publikacjach w przyszłości błąd ten będzie powielany.
Opracował Paweł Kobyłczak BSH
W 2015 r. ukazała się praca "Dzieje Mazowsza lata 1527-1794", t. 2, pod red. Jana Tyszkiewicza, W pracy tej, między innymi, znajduje się szkic Pawła Fijałkowskiego (od lat zajmującego się Żydami mazowieckimi ) "Ludność żydowska na Mazowszu w XVI-XVIII wieku", w którym to ( na s. 270) po raz kolejny powtarza błąd jakoby chodziło o Białą Rawską. Podobna wzmianka znajduje się w jego książce wydanej w 1999 r. "Żydzi w województwach łęczyckim i rawskim w XV-XVIII w."
Przypadek Zelka Zelmanowicza został po raz pierwszy zrelacjonowany w książce wydanej w 1713 roku "Proces kryminalny o niewinne dziecię Jerzego Krasnowskiego" W 1914 r. wydano na podstawie rękopisu Józefa Jędrzeja Załuskiego publikację "Morderstwa rytualne w Polsce do połowy XVIII w. : (z niewydanego rękopisu: "Polska w obszernych wiadomościach swoich skrócona") : rzecz poprzedzona krótkim życiorysem autora i bibliografią kwestyi tej dotyczącą" Tam też na stronie 26 jest krótka wzmianka o Białej i sprawie Zelka Zelmanowicza z powołaniem się na wspomniany już "Proces o niewinne dziecię..." Załuski nie pisze, że chodzi tu o Białą Rawską. W książce Z. Guldona i J. Wijaczki "Procesy o mordy rytualne w Polsce w XVI-XVIII wieku, Kielce 1995, o takim fakcie nie ma mowy.
Dla wyjaśnienia sprawy warto zajrzeć do pierwszej publikacji źródłowej z czasów, w których rozpoznawana była sprawa Zelka Zelmanowicza.
1710 r. Żyd Zelko Zelmanowicz skazany przez sąd w Białej Rawskiej na poćwiartowanie za rytualne zabójstwo chrześcijańskiej dziewczynki. Poniżej fragment artykułu P. Fijałkowskiego zamieszczonego w Biuletynie Żydowskiego Instytutu Historycznego w 1990 r.
BIALSKIE STOWARZYSZENIE HISTORYCZNE W BIAŁEJ RAWSKIEJ
Pieczęć miejska 1918
Rynek bialski okres międzywojenny
logo550NAPIS
Gilly, Cron, 1802
Ratusz okres międzywojenny
logo550NAPIS
Biała 1948
Panorama Białej okres międzywojenny
logo550NAPIS
Przydatne informacje
Bialskie Stowarzyszenie Historyczne
ul. Mickiewicza 44/16
96-230 Biała Rawska
KRS: 0000352642
NIP: 835--159-16-28
e- mail bshbr@wp.pl
Bialskie Stowarzyszenie Historyczne skupia pasjonatów historii Białej Rawskiej i okolic. Chcesz do nas dołączyć zajrzyj do zakładki
W kilku słowach o tym co robimy
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave
Media Społecznościowe
Moderator strony
Paweł Kobyłczak